Jak rozwijać w dziecku pasję i zaangażowanie?

1 min czytania

dziecko

Każdy rodzic wie, że w życiu najważniejszą rolę spełniają pasje i zaangażowanie w wykonywanie pewnych czynności, które po prostu sprawiają nam przyjemność. W wielu wypadkach takie pasje są rozwijane już na wczesnym etapie dzieciństwa. To właśnie wtedy dziecko szuka tego, co najbardziej mu odpowiada i co po prostu sprawia mu wiele radości podczas codziennej monotonii. Wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę i podejmuje różnorodne kroki po to, by zachęcić dziecko do uprawiania sportu, gry na instrumencie lub rozwoju innych zainteresowań. Jednak jak można zrobić to skutecznie?

Jak rozbudzić w dziecku pasję?

Nie da się ukryć, że w momencie rozwoju, dziecko przejawia zainteresowanie różnorodnymi dziedzinami życia. Jednocześnie dziecko na tym etapie nie jest w stanie sprecyzować, co tak naprawdę sprawia mu przyjemność. Maluchy są wyjątkowo ciekawe świata. Chcą one próbować, doświadczać i stale się uczyć. Jest to więc idealny moment dla rodziców, by spróbować swoją pociechę ukierunkować na konkretne rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku rodzice powinni zachować w pełni otwarty umysł. To dziecko powinno mieć prawdo do tego, by zdecydować, czemu chce poświęcić najwięcej czasu. Rodzice, chcąc wspierać swoją pociechę w tym procesie, mogą:

  • pokazać dziecku różnorodne możliwości – w tym celu można zabrać malucha na zajęcia sportowe w jednym dniu, a drugiego dnia zabrać go na wycieczkę krajobrazową, by zaszczepić w nim miłość do przyrody i natury;
  • rozmawiać z dzieckiem na temat tego, co chciałoby robić w przyszłość lub do jakich dodatkowych zajęć jest ono najbardziej zmotywowane;
  • towarzyszyć dziecku podczas każdych zajęć, w których zdecyduje się uczestniczyć i aktywnie wspierać je podczas rozwijania własnych zainteresowań.

Rodzice powinni również pamiętać, by pod żadnym pozorem nie oceniać wyborów dziecka. Jeśli zdecyduje się ono uczestniczyć w zajęciach piłki nożnej, zamiast w kółku przyrodniczym, warto je motywować do działania. W ten sposób, maluch będzie czuł się swobodnie, a podejmowane przez niego decyzje nie będą obciążone presją i oczekiwaniami ze strony najbliższych.

Jak pomóc dziecku w rozwoju swoich pasji i zainteresowań?

Dziecko ma prawo wyboru – ta zasada nigdy nie powinna być łamana przez żadnego rodzica ani opiekuna. Ich rolą w życiu dziecka jest aktywne wsparcie tego, co daje maluchowi największą przyjemność. W efekcie jeśli dziecko uczestniczy w zawodach sportowych, rodzice również powinni pojawić się na trybunach i je aktywnie wspierać. Jeśli zaś maluch wybierze grę na instrumencie muzycznym, to rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, by miał on wszelkie możliwości do praktykowania i dalszego rozwijania swoich talentów. Rodzice powinni mieć również na uwadze to, że dziecko może mieć problem z wyborem. W takich sytuacjach, warto dać mu szansę na spróbowanie swoich sił w różnych dziedzinach. Im więcej maluch doświadczy, tym wcześniej przekona się on, co tak naprawdę daje mu radość i w czym czuje się najlepiej. To z kolei jedyna droga do sukcesu w przyszłości.