Jak pomóc dziecku w utrzymaniu koncentracji?

1 min czytania

koncentracja

Utrzymanie koncentracji podczas wykonywania codziennych czynności jest kluczem do sukcesu w dorosłym życiu. Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bez zachowania pełnego skupienia, nie jest możliwe np. wykonywanie obowiązków w pracy, a nawet i w domu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku najmłodszych. Często w trakcie odrabiania lekcji czy podczas czasu, który mają oni poświęcić na naukę, nie są w stanie przyswoić wymaganych informacji. Rodzice reagują na to zdenerwowaniem, co jeszcze bardziej demotywuje pociechę. Okazuje się jednak, że takie podejście nie prowadzi do konstruktywnego rozwiązania. Wobec tego, w jaki sposób rodzice mogą pomóc dziecku zachować pełną koncentrację?

Dlaczego dziecko nie może skupić się na wykonywaniu pewnych czynności?

Dorośli często zapominają o tym, że samodzielnie doświadczają stanów, w których ich uwaga jest ulotna. Ile razy zdarzyło się rodzicom, że czytali jedno zdanie w książce kilka razy i dalej nie mogli go zrozumieć? To właśnie najlepszy przykład utraty koncentracji. Jednocześnie w przypadku dorosłych mechanizmy działają nieco inaczej. Są oni w stanie zidentyfikować moment, w którym ich koncentracja została zaburzona, a następnie zreflektować się i przywrócić pełne skupienie. W przypadku dzieci nie jest to jednak takie proste. Maluchy bardzo żywiołowo reagują na szereg bodźców, jaki dochodzi do nich z otoczenia i nawet nie są w stanie zauważyć, że w danej chwili miały zająć się całkowicie inną kwestią. Zamiast się denerwować, rodzice powinni poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Może nią być:

  • zbyt duża ilość bodźców działających na dziecko w jednym czasie; 
  • zbyt duża presja wywierana przez rodziców na dziecko;
  • zbytnie znużenie i znudzenie czynnościami, które wykonywane są w sposób rutynowy;
  • nieodpowiednia dieta bogata w zbyt dużą ilość węglowodanów, które nadmiernie pobudzają dziecko.

Jak więc widać, istnieje wiele aspektów i czynników, które mogą powodować problemy z koncentracją u najmłodszych. Zadaniem rodziców, będzie te kwestie poprawić lub wyeliminować, by ułatwić maluchowi utrzymanie skupienia w najważniejszych momentach.

Jak można ułatwić dziecku utrzymanie koncentracji?

Chcąc ułatwić dziecku utrzymanie koncentracji np. podczas nauki, rodzice powinni postarać się wyeliminować z otoczenia pociechy czynniki, które mogą ją rozpraszać. Jeśli chodzi o kwestię samej nauki i odrabiania lekcji, warto zaaranżować dziecku odpowiedni „kącik”. Powinien być on całkowicie odizolowany od migającego telewizora, grającego radia czy włączonego komputera. Na biurku dziecka powinny znaleźć się jedynie te przedmioty, które są mu w danej chwili potrzebne. Dodatkowo, rodzice nie powinni zmuszać dziecko do wykonywania określonej czynności w danym momencie. Warto odczekać, aż dziecko samo wyrazi chęć do poświęcenia czasu na konkretne zadanie. Dobrą praktyką jest także organizowanie czasu w rozmaity sposób, gdyż rutyna nie wpływa korzystnie na zachowanie koncentracji. Te działania powinny pomóc maluchowi w skupieniu swojej uwagi na nieco dłuższy czas.