Jak edukować dziecko poprzez zabawę?

1 min czytania

zabawa

Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że edukację swoich pociech powinni oni rozpocząć od najmłodszych lat. Oczywiście nie jest tu mowa o przyspieszonym kursie czytania lub pisania, ale o kształceniu w dziecku podstawowych cech, które będą miały ogromny potencjał na przyszłość. W początkowym etapie rozwoju bardzo ciężko będzie zachęcić pociechę do nauki, a także sprawić, że skoncentruje się ono przez dłuższy czas na jednym zadaniu. Wobec tego, najlepiej będzie połączyć edukację z zabawa. Jednak jak można zrobić to efektywnie?

Jak połączyć naukę z zabawą?

Nie da się ukryć, że dziecko w początkowym okresie nie będzie się interesowało niczym innym, jak tylko beztroską zabawą. To właśnie sprawia, że buduje ono w sobie ciekawość świata i otaczającej je rzeczywistości. Niemniej jednak malec nie ma jeszcze pełnej świadomości co do tego, jak wiele może się nauczyć i doświadczyć podczas wykonywania codziennych czynności. W tym momencie, zadanie należy już do rodziców. Powinni oni zorganizować dziecku czas w taki sposób, by:

  • mogło ono zgłębiać tajemnice otaczającego go świata;
  • mogło rozwijać cechy, które są niezwykle ważne w późniejszym okresie rozwoju jak np. kreatywność czy zdolność logicznego myślenia;
  • mogło dostrzec, że nauka wcale nie musi być jedynie przykrym obowiązkiem, a może być jednym z lepszych doświadczeń.

Oczywiście zadanie to nie jest proste. Rodzice szybko zauważą, że skupienie uwagi dziecka, a także próba nakłonienia go do utrzymania koncentracji może skończyć się kompletnym fiaskiem. Jednak w tym momencie, jedna z najważniejszych ról odegrają zabawki edukacyjne. Dzięki nim dziecko będzie w stanie rozwijać się w zrównoważony sposób, a jego czas wolny zostanie wypełniony w sposób wyjątkowo produktywny. Warto skupić się na zabawkach typu Montessori, które pozostawiają pełną dowolność interpretacji. Co więcej, rodzice powinni regularnie skłaniać dziecko do rozwijania swoich zainteresowań. Wystarczy dawać mu drobne preteksty, które na nowo rozbudzą w nim ciekawość. W ten prosty sposób, można łączyć naukę z zabawą i wspierać rozwój swojego dziecka.

Jak pomóc dziecku w przyswajaniu nowych informacji?

Edukowanie poprzez zabawę nie musi być trudne i uciążliwe. Niemniej jednak rodzice muszą dołożyć wszelkich starań do tego, by dziecko z łatwością przyswajało sobie nowe informacje. Okazuje się, że to również jest możliwe, dzięki wykorzystaniu odpowiednich zabawek. W sklepach dostępne są specjalne liczydła, zabawkowe zegarki, a także poduchy z literkami alfabetu. Oczywiście nie można oczekiwać tego, że dziecko opanuje podstawowe informacje w przeciągu kilku chwil, aczkolwiek regularne wykorzystywanie takich akcesoriów podczas codziennych zabaw, może przynieść wymierne efekty. Dziecko z dnia na dzień będzie wykazywało większe zaangażowanie, a także ćwiczyło regularnie swoją pamięć. Rodzice powinni również towarzyszyć dziecku w codziennym procesie zdobywania wiedzy poprzez zabawę. Dzięki temu zyska ono dodatkową motywację do efektywnego działania.