Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Recepta na długowieczność

24 września 2018
Autor: Prof. Zbigniew Królicki

Czy istnieje recepta na długowieczność? Dan Buettner w książce "Niebieskie strefy" opowiada o swoich fascynacjach długowiecznością i poszukiwaniach takiego przepisu. Odwiedził szczególne społeczności w różnych stronach świata stawiając sobie fundamentalne pytanie: Dlaczego stulatek nie jest tutaj zaskoczeniem, ale obowiązującą normą. Regiony, w których znajdują się takie enklawy żyjących długo i zachowujących dobre zdrowie osób, nazwał niebieskimi strefami.

Pojechał na Sardynię, japońską wyspę Okinawę, Kostarykę, do wspólnoty Adwentystów w Kalifornii, na grecką wyspę Ikarię. Spotykał się z mieszkańcami, poznawał seniorów prosząc ich aby opowiedzieli mu o swoim życiu i swoich receptach na długowieczność. Poznał wielu seniorów, których historie i sposób życia opisał w książce. Spróbował z tego wyciągnąć wnioski, nazywając te recepty : „Dziewięcioma lekcjami długowieczności od ludzi żyjących najdłużej”, a jednocześnie sformułował wskazówki, jak wykorzystać tę wiedzę, by przedłużyć swoje życie nawet o dziesięć lat, czyli jak stworzyć własną niebieską strefę. Oto te lekcje

1. Bądź aktywny, zadbaj o naturalny ruch: Nie musisz podnosić ciężarów, czy biegać maratonów. W pewnym wieku intensywne uprawianie sportu może doprowadzić cię do trwałego kalectwa. Ale wystarczy, że codziennie będziesz spacerować lub maszerować 10 tys. kroków dziennie.Np. z pracy do domu, przesiądziesz się z auta na rower itd. "Stulatkowie na Sardynii większość życia pracują jako pasterze, co wymaga pokonywania piechotą wielu kilometrów każdego dnia. Okinawczycy codziennie godzinami uwijają się w ogródku, gdzie uprawiają warzywa stanowiące podstawę większości posiłków. Adwentyści lubią długie spacery na świeżym powietrzu. Właśnie tego rodzaju aktywność mają na myśli specjaliści od długowieczności, kiedy opowiadają o zaletach regularnych ćwiczeń rozłożonych w czasie" – pisze Buettner.

2. Ogranicz liczbę spożywanych kalorii o 20 procent: Charakterystyczne w diecie stulatków jest proste, skromne jedzenie i ograniczenie liczby kalorii w porównaniu z dietą ludzi Zachodu – zazwyczaj spożywają 1900-2000 kalorii dziennie. Na Okinawie przed posiłkiem wypowiada się formułę, która ma przypominać o tym, by najadać się tylko w osiemdziesięciu procentach, tak by pozostać z uczuciem lekkiego niedosytu

3. Unikaj mięsa i przetworzonego jedzenia: We wszystkich strefach spożywa się niewielkich ilości mięsa. W przypadku najstarszych mieszkańców Okinawy mięso pojawiało się na stole jedynie raz, dwa razy do roku. Podstawę diety seniorów stanowią rośliny, różne w każdej ze stref. Sardyńczycy tradycyjnie żywią się twardą pszenicą zwaną makaronową, Okinawczycy – słodkimi ziemniakami, a mieszkańcy Ikarii kukurydzą. Jak pisze Dan Buettner, "kluczowym składnikiem diet długowieczności są fasole, produkty pełnoziarniste i warzywa z ogródka. (...) Produkty pełnoziarniste (...) są źródłem błonnika, przeciwutleniaczy, substancji potencjalnie antykancerogennych (...), obniżających poziom cholesterolu i zapobiegających zakrzepom, a także niezbędnych składników mineralnych. Dieta bogata w rośliny strączkowe, między innymi w fasolę, przyczynia się do obniżenia ryzyka ataku serca i raka jelita grubego. Rośliny strączkowe są znakomitym źródłem flawonoidów, błonnika i białka niezwierzęcego". Poza produktami, które są wspólne dla przebadanych stulatków, w każdej strefie podstawę diety stanowią także rzeczy charakterystyczne tylko dla niej: na Okinawie jest to tofu, czyli ser sojowy, na Ikarii i Sardynii kozie mleko, w Kalifornii, gdzie niebieska strefa obejmuje wspólnotę Adwentystów Dnia Siódmego – orzechy.

4. Pij czerwone wino (z umiarem): Codzienna umiarkowana porcja alkoholu (szklaneczka czerwonego wina jak w przypadku Sardyńczyków albo czarka lub dwie sake, którą piją Okinawczycy) może zmniejszyć ryzyko chorób serca i łagodzić stres.

5. Znajdź sobie w życiu cel, dla którego warto się budzić każdego dnia: Może to być praca, hobby, pomoc innym, nauczenie się czegoś nowego, np. opanowanie Internetu .

6. Zwolnij, ogranicz stres: Dan Buettner pisze: "Sedno zagadnienia wiąże się być może z chronicznym stanem zapalnym, który jest reakcją organizmu na stres. Ten zaś objawia się poprzez kontuzje, zakażenia i niepokój. Owszem, w niewielkiej dawce bywa przydatny, na przykład pomaga zwalczyć chorobę i wrócić do zdrowia (...), ale jeśli bez przerwy wywołujemy reakcję zapalną, wówczas organizm zaczyna się buntować. Włoski endokrynolog, dr Claudio Franceschi, uważa, że negatywne skutki stresu z czasem nawarstwiają się, powodując coraz to nowe komplikacje i wywołując schorzenia, które mogą prowadzić do rozwoju chorób typowych dla starszego wieku, takich jak choroba Alzheimera, miażdżyca, cukrzyca i problemy z układem krążenia. Zwolnienie tempa życia może zahamować rozwój przewlekłego zapalenia i przynajmniej w teorii, oddalić widmo chorób".

7. Dbaj o życie duchowe: Człowiek jest istotą duchową. Potrzebuje wiary w Najwyższe Źródło i świadomości, że świat jest przepełniony dobrą energią. Dzięki temu czujemy się bardziej bezpieczni. Łatwiej jest nam zaakceptować utratę - cokolwiek by to nie było, ponieważ, kiedy wierzymy w harmonię wszechświata, wiemy, że nic nie dzieje się na próżno, a wszystko ma sens. Esencją tego procesu jest sama wiara, która ma niezwykłą moc wzmacniania naszego jestestwa. Każda modlitwa czy medytacja ma uzdrawiającą moc. Duchowość to najwyższa jakość, która wypełnia nasze serca i sublimuje nasze uczucia.

8. Niech rodzina będzie dla ciebie priorytetem: Utrzymuj dobre relacji z innymi ludźmi. Pielęgnuj więzi rodzinne i społeczne. Dla Sardyńczyków rodzina jest świętością. Zazwyczaj kilka pokoleń mieszka pod jednym dachem, a jeśli to niemożliwe, młodsi członkowie rodu opiekują się starszymi i spędzają z nimi dużo czasu. "W czterech na pięć niebieskich stref młodsze pokolenie proponuje wiekowym rodzicom wspólne mieszkanie" - zaznacza Dan Buettner. Charakterystyczne jest również, że stulatkowie podtrzymują żywe więzi towarzyskie z sąsiadami i znajomymi, spotykając się z nimi niemal codziennie.

9. Bądź optymistą i otaczaj się ludźmi myślącymi podobnie jak ty: Pozytywne myślenie skłania do podejmowania nowych wyzwań, które działają stymulująco na organizm. Optymizm życiowy przedłuża życie i zmienia poczucie wieku. Stulatkowie wcale nie czują, że mają tyle lat na ile wskazuje ich metryka. W rzeczywistości oceniają się na kilkanaście lat mniej niż mają w rzeczywistości. Ponadto nie narzekają na swój stan zdrowia i oceniają go jako dobry. Optymistyczne patrzenie w przyszłość motywuje.

„Nie wprowadzaj wszystkich tych zaleceń jednocześnie, bo może to być bardzo trudne i na dobre zniechęcić do zmiany stylu życia” - radzi Dan Buettner. Zacznij od trzech recept, które wydają ci się najłatwiejsze i najbardziej ci odpowiadają, a masz duże szanse na zrealizowanie całego planu.
Owocnych zmian i szczęśliwego, długiego życia!

 

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
QUXFC
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej grella.pl
ul. Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@grella.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.