Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Medycyna naturalna: poskromić Belladonnę

16 kwietnia 2019
Autor: Anna Twardowska

Rośliny dzielimy na lecznicze i trujące. W poprzednim felietonie, przytoczyłam przykłady roślin trujących, poprzestając na ich aspekcie negatywnym. Ale czy jest on tylko negatywny? Doktor Paracelsus, wybitny i niepokorny lekarz, alchemik i przyrodnik, specjalista medycyny naturalnej, żyjący w XVI w, zwany też ojcem medycyny nowożytnej, twierdził, że o leczniczym bądź trującym działaniu danej substancji decyduje dosis. „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”.

Pod tym kątem możemy przyjrzeć się ponownie, tym kilku kontrowersyjnym roślinom, o skrajnie rozbieżnym działaniu. Znana ze swojej zwodniczej urody Belladonna (Atropa belladonna L.), podstępna trucicielka, wykorzystywana w dawkach leczniczych - staje się lekarstwem! Z korzenia i liścia Belladonny pozyskuje się atropinę i hioscyjaminę, które są lekami przeciwbólowymi. Atropina rozszerza źrenicę oka, pobudza ośrodek oddechowy i ośrodkowy układ nerwowy, przyśpiesza akcję serca, hamuje czynność gruczołów potowych i obniża pobudliwość zakończeń nerwów czuciowych.

Lulek jadowity ( Hyoscyamus L.), następny truciciel, ze względu na szczególną toksyczność nie jest stosowany w lecznictwie ludowym, jednak przy odpowiednim ujarzmieniu, stał się cennym surowcem dla przemysłu farmaceutycznego. Wykorzystuje się liście, ziele, a nawet nasiona tej rośliny. Zawarte w nich trujące alkaloidy, służą do produkcji leków przeciwastmatycznych i rozkurczowych oraz specyfików łagodzących stany pobudzenia nerwowego.

Wyciąg olejowy z liści lulka jadowitego stosuje się zewnętrznie (tylko na zlecenie odpowiedzialnego terapeuty), do wcierania przy bólach gośćcowych. Zaś w homeopatii, przetwory z tej rośliny aplikowane są w atakach kaszlu i bolesnych obrzękach.

A jak poskramia się jednego z najokrutniejszych zabójców, jakim jest szalej jadowity (Cicuta virosa L.)? Zbiera się kłącza i w drodze dalszej obróbki pozyskuje z nich cykutoksynę, substancję działającą na ośrodkowy układ nerwowy. Szalej, jak wszystkie niebezpieczne i zagrażające życiu rośliny, może być stosowany wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Cykutoksyna w dużym rozcieńczeniu wykazuje działanie rozkurczowe (na mięśnie gładkie) i uspokajające. Zapobiega też zawrotom głowy. Wyciąg z szaleju, stanowi jeden ze składników maści przeciwgrzybicznych, przeciwzapalnych i przeciwtrądzikowych.

W stosunku do roślin, uważanych li tylko za lecznicze, a tym samym bezpieczne, także należy stosować cytowaną na wstępie zasadę doktora Paracelsusa:

„Omnia sunt venena , nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum” (łac.)

Słuszność tej zasady, można doskonale zaobserwować na przykładzie koncentratów ziołowych. Wyciągi i olejki eteryczne z ziół, muszą być aplikowane z aptekarską starannością. Nierozcieńczone, a zakropione bezpośrednio na skórę, mogą powodować ostre stany uczuleniowe bądź wręcz poparzenia. Wdychane w nieodpowiednim stężeniu, mogą spowodować wymioty, senność, zaburzenia emocjonalne.

Doktor Paracelsus miał duży udział w rozwoju ziołolecznictwa. Opracował, między innymi, metody przetwarzania surowców roślinnych tak, aby wydobyć z nich arcanum (lekarstwo).

Dziś nazywane substancją aktywną. Ponadto, badał wiele substancji tak organicznych, jak mineralnych, chcąc wykorzystać ich trujące działanie w kierunku leczniczym. Dzięki temu postrzega się go także, jako ojca toksykologii. Uważał, że lekarz, potrzebuje oprócz łaski boskiej - wiedzy i biegłości w czterech dyscyplinach: filozofii, astronomii alchemii i rzetelności. Sic!

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: Pixabay License

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
OLVTW
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej grella.pl
40-022 Katowice, ul. Damrota 6
tel.: (32) 257 15 90
kontakt@grella.pl
Redaktor naczelny: Aldona Minorczyk-Cichy
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.