Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Róż wraca na salony

15 stycznia 2019
Autor: Renata Zdebel

Kolor różowy to jedna z najciekawszych barw, ukochana przez kobiety, a zwłaszcza małe dziewczynki. Uznawana za słodką, nieco infantylną. Kojarzony z miłością, radością. W tym roku będziemy mieli z nim sporo do czynienia, bo ostry róż – kolor flamingów, został uznany za barwę nadchodzącego sezonu w modzie.

Powstaje w wyniku połączenia koloru białego i czerwonego. Jego nazwa pochodzi od kwiatów – róż. W Polsce i w krajach kultury zachodniej kojarzony jest przede wszystkim z kobiecością i z miłością. O ile czerwony kojarzy się z namiętnością, to różowy oznacza czułość i delikatność, także romantyzm.

Jasne odcienie różu symbolizują niewinność. Z kolei jaskrawy róż podobnie jak ostra czerwień wiązany jest często z pasją i pożądaniem.

Z różem związane jest powiedzenie „patrzeć przez różowe okulary”. Kojarzony jest zatem z optymizmem i pozytywnym myśleniem, ale też z przesadną beztroską. Przebywanie w pomieszczeniach pomalowanych na kolor różowy ma działanie uspokajające. Niektórzy naukowcy uważają, że preferencja kobiet w wyborze koloru różowego jest wrodzona.

W Japonii jest on utożsamiany z kwitnącymi wiśniami, życiem i dobrym zdrowiem. Kwitnące wiśnie symbolizowały młodych wojowników poległych w walce.

W Indiach jest to kolor utożsamiany z Ganeshą jednym z najważniejszych bóstw w mitologii hinduskiej.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Tagi:
Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
JBHVA
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej grella.pl
40-022 Katowice, ul. Damrota 6
tel.: (32) 257 15 90
kontakt@grella.pl
Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.