Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Jak być kochanym?

22 listopada 2018
Autor: Red. Nina Grella

Jesteśmy tyle warci, ile warta jest nasza zdolność zdobywania miłości bliźniego – twierdził odkrywca stresu, Hans Seyle. Nie krył też, że pragnienie aprobaty i uznania było zawsze jedna z głównych sił napędowych jego życia.

Któż z nas nie pragnie być kochanym? Nie tylko dzieci, ale także ludzie sędziwi rozkwitają w atmosferze aprobaty, więdną zaś przy braku przychylności. W codziennym życiu – w domu, w pracy, w szkole – nie możemy na dłuższą metę prawidłowo egzystować bez aury życzliwości i chociażby odrobiny uznania. Gdy tego nie staje, najpierw pojawiają się zniechęcenie i apatia, a potem nerwica i jej smutne konsekwencje – coraz liczniejsze schorzenia, określane mianem chorób z nieprzystosowania.

Piszę o tym dlatego, że nie pamiętam czasów gorszych – pod tym względem – od tego, co obserwujemy obecnie. Rozchodzą się drogi dawnych przyjaciół, tworzą bariery i podziały nawet tam, gdzie nigdy dotąd ich nie było. Biją na alarm psychologowie i socjologowie, płyną ostrzeżenia z kościelnych ambon i świeckich mównic. Bez rezultatów.

Moda na totalne obrzucanie się błotem, wytykanie dawnych win czy błędów (nawet niezawinionych) trwa i nic nie zapowiada jej zmierzchu.

Jakże naiwne wydaja się na tym tle nasze ambicje doganiania świata. Nikogo nie dogonimy, walcząc ze sobą i niszcząc się wzajemnie. Przeciwnie – zwiększymy dystans do tych, którzy pracują, nie marnotrawić sił na bezsensowne spory.

Najwyższy już czas na opamiętanie, na uzmysłowienie sobie owych najprostszych prawd: jeśli chcesz być kochanym – kochaj, jeśli chcesz być szczęśliwy – dawaj szczęście innym. Nie małostkowo, z wyrachowania, ale z pełnym przekonaniem, że życie jest tak krótkie, a zarazem tak piękne, że nie warto go marnować na niszczenie pomyślności innych, bo może zabraknąć czasu na budowanie własnej…

Red. Nina Grella „Małe cuda codzienności”

Źródło: NIna Grella "Małe cuda codzienności"

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
AUQFH
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej grella.pl
40-022 Katowice, ul. Damrota 6
tel.: (32) 257 15 90
kontakt@grella.pl
Redaktor naczelny: Aldona Minorczyk-Cichy
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.