Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Na urodę i... kaszel

15 października 2018
Autor: AMC

Owoce cytrusowe pełne są witaminy C. Pomelo, zwane też pomarańczą olbrzymią, szadokiem i pompelą, nie jest wyjątkiem. Jedynie 100 g tego owocu pokrywa niemal 100 proc.  dziennego zapotrzebowania człowieka na tę substancję.

Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, z Malezji i Indonezji. Uprawiany jest w Chinach, Tajlandii, Japonii, Izraelu, a od XVII w. także na Barbados, gdzie zostało przywiezione przez kapitana Shaddocka. Waga pojedynczego owocu może wynieść nawet 2 kg. W smaku jest podobne do grejpfrutów, ale nie ma goryczki.

Pomelo ma liczne właściwości prozdrowotne. Wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga leczenie przeziębienia, wspomaga krążenie, chroni przed udarem. Ma właściwości antynowotworowe. Skórki tego owocu, popularne zwłaszcza w Azji, zawierają bioflawonoidy, które są cenne w profilaktyce chorób nowotworowych, zwłaszcza raka trzustki i jelita. Ponadto obecne w pomelo właściwości eliminujące nadmiar estrogenu, hamują także rozprzestrzenianie się komórek raka piersi.

Owoc ten spowalnia procesy starzenia. To dzięki zawartości przeciwutleniaczy.

Wywar z liści i kwiatów ma właściwości uspokajające przy epilepsji, silnych atakach kaszlu i pląsawicy. Wywar z liści jest używany na opuchlizny i zranienia. Sok ma właściwości przeciwgorączkowe. W Wietnamie kwiaty służą do wytwarzania perfum.

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
QRKDA
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej grella.pl
40-022 Katowice, ul. Damrota 6
tel.: (32) 257 15 90
kontakt@grella.pl
Redaktor naczelny: Aldona Minorczyk-Cichy
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.